ENSZ Nemzetközi Békenap

ENSZ Nemzetközi Békenap

A béke egy harmonikus állapot, amelyet az erőszak- és a félelemnélküliség jellemez. A békét gyakran a háború ellentéteként értelmezzük. Míg a háború az erő uralmát jelenti, a béke az elismert jogét, legalábbis a szó elvi értelmében. A gyakorlatban a béke jelentheti az emberi jogok teljes tiszteletben tartását éppúgy, mint a két háború közötti felfegyverkezés időszakát. A béke jelenti továbbá a háború befejezését, melyet békeszerződés zár le béketárgyalásokat követően, ahol a hadviselő felek megegyeznek egymás között vagy külső bírák vagy hatalmak közreműködésével. Az egész világon megvalósuló béke állapota a világbéke.

A nap megünneplésére vonatkozó 1981-es határozat célja, hogy a béke ügyének szentelt nap megtartásával felhívja a figyelmet az ENSZ-nek és tagállamainak, valamint az egész emberiségnek a béke megőrzésére tett erőfeszítései fontosságára, és minden lehetséges módon tanúbizonyságot tegyen a béke iránti elkötelezettségéről. A határozat kimondja, hogy a nemzetközi békenap a békére való emlékezésnek és a béke megőrzésének napja legyen az egyes országokon belül, az államok és az emberek között egyaránt. A békenap megtartása emlékeztessen arra, hogy az ENSZ a béke szolgálatában áll, s a maga korlátozott eszközeivel és lehetőségeivel együtt, a szervezeten belüli eltérő érdekeltségek és nézetkülönbségek ellenére is a béke megőrzésére törekszik.

A Közgyűlés határozatában kimondja, hogy legyen ez a nap a tűzszünet és az erőszakmentesség napja a világon, felszólítja az embereket és a nemzeteket, hogy a béke iránti tiszteletük jeléül erre a napra szüntessék meg az egymás közti ellenségeskedést.

A Nemzetközi Békenapra az ENSZ-ben a japán ENSZ-békeharang közelében megtartott ünnepségen, az ENSZ-főtitkár beszédével és a békeharang megkondításával emlékeznek meg. A békeharangot 60 nemzet gyermekei által adományozott pénzérmékből öntötték, és a Japán ENSZ-társaság ajándékaként állították fel 1954-ben az ENSZ-titkárság épülete előtti parkban. A harangot egy ciprusfából készült, sinto oltárt jelképező keret tartja. A harangot évente kétszer kongatják meg, a tavasz első napját jelentő tavaszi napéjegyenlőség beálltakor, és 2002 óta szeptember 21-én, az ENSZ Nemzetközi Békenapja alkalmából.

A béke napján szálljunk magunkba, és gondoljunk családunkra, a családon belüli viszonyainkra, és készítsünk egy szívünk által vezérelt tervet családon belüli viszonyaink tökéletesítésére, hiszen a család egyik legfőbb összetartó ereje a szereteten felül a családi béke!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

kettő × 2 =

Erősségeink

 • egészségvédelem
 • környezetvédelem
 • pályázatok
 • oktatás
 • publikáció
 • egészség
 • civil szervezet
 • egészségtudatosság
 • környezettudatosság
 • hagyományápolás
 • nemzeti identitás
 • szte
 • megyei-ismereti séta
 • élővilág
 • család

Hasonló bejegyzéseink

Összes bejegyzés