1984. júniusában, a békétlenséget és megosztottságot is jelző berlini fal két oldalán született meg az az összefogás gondolata, mely azóta is az irodalom eszközeivel veszi fel a harcot az embertelenség ellen. A Writers for Peace Dayt a Nemzetközi Pen Club hirdette meg. Az elgondolás lényege: felhívni a figyelmet a háború veszélyeire és az embertelenségre. Mindezt az irodalom módszerével azóta is számos író végzi. Az alapítás óta minden évben találkozón is megemlékeznek a Pen Club tagjai erről az eseményről. Az irodalom tekintetében a maga csendes jelenlétével kezdetektől fogva felfedezhető az a kiállás, mely az erőszak ellen a maga halkságával felszólal. Ugyanebben az évben alapították meg az Írók a Békéért Szövetséget is.
A hidegháború lezárása, valamint a berlini fal leomlása nem jelentette a Békéért Küzdő Írók összefogásának végét, a balkáni háború, és más konfliktusok kapcsán a mai napig működik a szervezet a Pen Club részeként. A tagok minden év tavaszán a szlovén Bled városában gyűlnek össze, hogy kifejezetten olyan problémákkal, irodalmi művekkel foglalkozzanak, amelyek eszközök lehetnek a béke megteremtésében.
A békére való nevelést a családnak már kisgyermekkorban el kell kezdenie. Ennek legjobb módszere a világ szépségeinek megismertetése, a szépségé mely lelkünkből kell, hogy fakadjon. Eszembe jut egy gimnáziumi osztálytársam válasza arra a körkérdésre, melyet egyik tanárunk tett fel arról, hogy mire van az embernek leginkább szüksége. A válasz a következő volt: szépre. Ezt a szépet kell értékelnünk. A természeti s az alkotott szépséget egyaránt. Gyermekinket neveljük arra, hogy a szépirodalom nyújtotta szellemi táplálék legalább olyan fontos legyen számukra, mint a falat kenyér, és akkor egészséges lelkületű embereket sikerül nevelnünk.
Gondolatmenetemet Paulo Coelho békével kapcsolatos idézetével zárom: „A Béke Útja olyan, mint egy folyó, és mert nem áll ellen semminek, már az előtt győz, mielőtt belekezdene bármibe. A béke művészete legyőzhetetlen, hiszen nem harcol semmivel, csak önmagával. Győzd le önmagad és legyőzöd a világot.”