Hagyományápoló Népzenei és Néptánctábor

Hagyományápoló Népzenei és Néptánctábor

2024. július 29. és augusztus 02 között Soltszentimrén valósította meg egyesületünk a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával a „Hagyományápoló Népzenei és Néptánctábor” című, 0179-MMA-24-P1 azonosító számú pályázati projektjét.

 A program keretében 62 fő, 8 – 18 életév közötti, Magyarország különböző részein élő tehetséges fiatal számára szakmai jellegű, meghatározott tehetségterületeket (zene és tánc) érintő tematikus tábort szerveztünk, melyen a bevont fiatalok népzenével és néptánccal kapcsolatos ismereteiket elmélyíthették. Megismerkedhettek más vidékeken élő magyarok népi hagyományaival, táncaival, helyi sajátosságokkal, ott gyűjtött népdalokkal. Elmélyíthetik ismereteiket az egyes tájegységekre jellemző dialektusban történő éneklés, az egyes vidékek speciális tánclépései, speciális mozgáselemei, testtartása terén, valamint megismerhetik az azok kialakulásának történetét is. 

A projekt szakmai vezetője Számfira Máté táncművész, a népművészet ifjú mestere volt. Rajta kívül két további két táncpedagógus, Hankó Tamás és Hajnal János tanította meg a résztvevőkkel hazánk különböző szegleteinek speciális tánclépéseit és fortélyait. A zenei programelemeket a Talléros Együttes tagjai koordinálták. Nemzetünk különböző tájegységeken gyűjtött népdalaival ismertették meg a táborlakókat. A táncos foglalkozásokhoz ők szolgáltatták a talpalávalót. Számfira-Nagy Zita érdekes népszokásokkal ismertette meg a fiatalokat.

Szakmai programjaink két tehetségterületet érintettek: tánc és zene. A tábor tematikus jellegű volt. Táborunkban az előadásokat és más szakmai foglalkozásokat (táncoktatás, énekes és hangszeres zenei képzés, népművészeti hagyományok ismertetése) úgy válogattuk össze, hogy azok a bevont célcsoport tagjai számára kellő képen figyelemfelkeltők legyenek. További célunk volt, hogy a táborban való részvétellel új ismereteket adjunk át a fiatalok részére, ezek az új ismeretek a rendszeresített tananyagokban nem fellelhetők, ezért kiválóan alkalmasak voltak arra, hogy a tábor résztvevőinek látókörét szélesítsék. 

A projekt megvalósult eredménye: A Magyarország különböző területeiről összeválogatott, a zene és a tánc területén tehetséges fiataljainak fogunk kedvet csináltunk a népzenei és a néptánc hagyományainak ápolásához. Útmutatókkal láttuk el őket majdani művészi pályájukat illetően. Megismerték egymás (más tájegységen élő társaik) lakókörnyezetére jellemző népi hagyományokat, az ott gyűjtött népdalokat, az egykor ott alkalmazott tánclépéseket, és az ottani ízes magyar beszédet.

A tábor célcsoportja a tervezettnél lényegesen több, összesen 62 fő olyan 8-18 éves, Magyarország különböző területein élő tehetséges fiatalokból állt, akik érdeklődést mutattak a táborban megvalósuló program által érintett két terület (népzene és néptánc) iránt. A kiválasztási szempontrendszer kidolgozása során elsődleges meghatározók az igényfelmérés során tapasztaltak voltak. 

A résztvevők kiválasztása során ügyeltünk arra, hogy a táborban egyaránt vegyenek részt fiúk és lányok. Az érintett tehetségterületeken (zene és tánc) kiemelkedő tehetségeket kívántunk megszólítani. 

A célcsoporttagok összeválogatása során figyelembe vettük azt a tényt, hogy az érdeklődő fiataloknak milyen az előképzettségük, esetlegesen az adott tehetségterületen elértek -e már valamilyen jelentős eredményt.

Arra is törekedtünk, hogy Magyarország minél több területe reprezentálásra kerüljön a táborlakók által.

Köszönjük a Magyar Művészeti Akadémiának a nagylelkű támogatást.

Bende Péter ügyvezető

Családbarát Hagyományápoló Egyesület

Erősségeink

  • környezetvédelem
  • tanácsadás
  • oktatás
  • publikáció
  • civil szervezet
  • betegség megelőzés
  • fejlődés
  • családtervezés
  • környezettudatosság
  • szte
  • megyei-ismereti séta
  • élővilág
  • család
  • családvédelem
  • családbarát