Ezt a napot 1992 óta ünnepeljük, annak emlékére, hogy a Nemzetközi Polgári Védelmi Világszervezet 1972. március 1-jén alakult meg. Az 1949. évi genfi Egyezmény meghatározza a polgári védelem humanitárius jellegét, és azt határozottan elkülöníti a fegyveres erőktől. A polgári védelem feladatai közé sorolja a katasztrófák veszélyeitől való védelmezést, az életben maradás feltételeinek biztosítását. Világszerte látványos mentési gyakorlatokat rendeznek ezen a napon.
A polgári védelmet a törvény a következő képen határozza meg: a honvédelem rendszerében megvalósuló szervezet, feladat- és intézkedési rendszer, amelynek célja a fegyveres összeütközés, a katasztrófa és más veszélyhelyzet esetén a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, valamint az állampolgárok felkészítése azok hatásainak leküzdése és a túlélés feltételeinek megteremtése érdekében.
E jeles ünnep kapcsán a családok védelmi funkciójára asszociálok. Hiszen mikro szinten a család látja el az egyéni, illetve családi jellegű katasztrófák káros következményeinek elhárítását, illetve prevenciós jelleggel, edukatív módon a lehetőségek függvényében igyekszik azt megelőzni. Bátran állíthatjuk, hogy a polgári védelem legkisebb egysége – még ha ez nincs is lefektetve semmilyen szabályzatban – a család. Éppen ezért óvjuk a családokat, a családok egységét és jövőformáló erejét.